Mississippi State Board of Dental Examiners

Saturday, November 18, 2017

About Us -- >
  Board President - Roy L. Irons, D.D.S.

Roy L. Irons, D.D.S.
Roy L. Irons, D.D.S. currently is serving as Board President from July 1, 2017 through June 30, 2018. He also served as Board Secretary from July 1, 2016 through June 30, 2017. Dr. Irons was appointed to the Board as the state-at-large dental member on July 1, 2014 for a six-year term ending June 30, 2020. Born on February 5, 1950, Dr. Irons received his dental degree from the University of Iowa in 1976. After receiving his dental degree, Dr. Irons served in the United States Navy from September 1972 until he retired at the rank of Captain in 1994. Dr. Irons began his dental practice in 1980 and currently practices in Gulfport, Mississippi. While in private practice, Dr. Irons also has serviced as Center Dentist for the Gulfport Job Corps, Forensic Odontologist for Harrison County, Mississippi, and as Dental Director for the State of Mississippi’s DentaQuest. Additionally, Dr. Irons served as a part-time instructor in Operative Dentistry at the University of Mississippi Medical Center School of Dentistry in 1976, and he has served as an instructor in the Community Dentistry Department of the University of Mississippi Medical Center School of Dentistry from 1976 to present. Dr. Irons' professional memberships include the American Association of Dental Boards, Southern Conference of Dental Deans and Examiners, American Dental Association, National Dental Association, Academy of General Dentistry, American College of Forensic Dentistry, Mississippi Dental Society, Mississippi Dental Association, and Jamaica Dental Association.